Ozdravná kůra pro váš trávník - vertikutace.

Jarní péče o trávník, ozdravná kůra vašeho trávníku.


Základní péče o trávník je nutná v průběhu celého roku. Pokud chceme mít trávník kolem domu zdravý a krásný, měli bychom mu věnovat zejména na jaře zvýšenou péči a k ruce si vzít také pomocníky, kteří nám usnadní jinak namáhavou fyzickou práci – vertikutátory.
Tráva po zimě může vypadat všelijak a záleží hlavně na tom, v jakém stavu jsme trávu na podzim zanechali a kolik sněhu přinesla uplynulá zima. Obecně platí, že čím větší a delší byla sněhová pokrývka na trávě, tím horší stav můžeme na jaře očekávat. Nejčastějším problémem bývá plíseň sněžná. Ovšem i po mírné zimě potřebuje trávník na jaře náležitou péči. V průběhu celého roku se v trávě vytváří tzv. travní plsť – téměř nepropustná vrstva zbytků posekané trávy, plevele a mechu, která zabraňuje pronikání vody a živin do půdy a kořenového systému trávníku. Travní plsť je také výbornou živnou půdou pro vznik plísňových a houbových onemocnění.


 

 

Co tedy s ní?


Jak se zbavit travní plsti? Vertikutací!

Základní péči o trávník na jaře je vertikutace, neboli prořezání trávníku a odstranění plsti. Někdy se setkáváme také s pojmy jako provzdušnění trávníku nebo se zkomoleným výrazem vertikulace. Na velmi malé plochy v řádu několika metrů čtverečních si vystačíme s vertikutačními hráběmi. Na střední a větší zahradu budeme potřebovat elektrický nebo benzínový vertikutátor. 
 

Jak probíhá vertikutace?


Vertikutaci trávníku bychom měli provádět vždy za sucha a trávník před vertikutací nejprve posekat sekačkou na výšku ideálně 3-4 centimetry. Maximální hloubka vertikutace je 3 milimetry. Vertikutátory se sběrným košem nám usnadní práci, protože odstraněnou plsť nemusíme hrabat, ale pouze ji vysypeme na kompost nebo do popelnice či kontejneru s bioodpadem.

 

A co dál?


Bezprostředně po vertikutaci bude trávník vypadat jako chudý příbuzný. Ovšem nenechte se zmást, není to na dlouho. Po vertikutaci je vhodné trávník přihnojit, holé plochy dosít travním osivem a dostatečně zavlažovat. Skvělé řešení pro tyto účely je použit Vertikutační mix 4v1 - kombinaci hnojiva a osiva V následujících týdnech se můžeme těšit na hustší a zelenější trávník.


 

Pomocníci při vertikutaci.Pokud to s údržbou trávníku myslíme vážně, měli bychom si pořídit vertikutátor. Jeho využití není tak časté jako u sekaček, ale o to déle nám vydrží. Vertikutaci bychom měli provádět 2-krát ročně – na jaře a na konci léta. 
Pro menší plochy zahrady bychom doporučili elektrický vertikutátor – například velmi šikovný a snadno ovládatelný vertikutátor Stiga SV 213 E s pracovním záběrem 23 centimetrů a sběracím košem. Tento vertikutátor je vybaven hřídelí s pevnými noži i hřídeli s drátky
Benzínový vertikutátor Stiga SVP 40 B je robustní stroj s široce nastavitelnou pracovní hloubkou. Pracovní šířka je 40 cm a kapacita sběracího koše je až 50 litrů. Tento provzdušňovač trávníku má hřídel osazenou výkyvnými noži. Jedná se o velmi robustní stroj s profesionálním řešením.


Hledáte pohodlné řešení? Vertikutátor, který v sobě spojuje 2 funkce? Pak by vás mohl zaujmout provzdušňovač trávníku Cub Cadet XC1 B40. Tento vertuktátor má hřídel osazenou kombinací pevných nožů a drátků!

Letos na jaře tedy nic neponechávejte náhodě a vykročte do nové sezóny včasným a důkladným provzdušněním trávníku. Při výběru vhodné zahradní techniky si nechejte poradit od odborníků.

Fotografie