Jarní ozdravná kúra - základ krásného trávníku je vertikutace.

V trávníku se během roku ze zbytků posekané trávy, plevele a mechu vytvoří takřka nepropustná vrstva – travní plsť. Tato vrstva, travní plsť, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy a kořenovému systému trávníku. Travní plsť vytváří také příznivé podmínky pro vznik nebezpečných plísňových a houbových onemocnění trávníku.  
Trávník potřebuje provzdušnit!
 
Trávník potřebuje vertikutaci neboli provzdušnění. Vertikutace zbaví trávník travní plsti a mechu, umožní vodě a živinám proniknout ke kořenovému systému trávníku. Váš trávník pak bude mnohem lépe prospívat, bude sytě zelený a hustší!


Čím provzdušňovat?
 
Provzdušnit trávník můžeme například ručně – vertikutačními hráběmi. Námahu při provzdušnění si zásadně ulehčíte použitím vertikutátoru. Vertikutátor je stroj velikostně podobný sekačce. Elektrické vertikutátory jsou vhodné pro menší pozemky, benzinové stroje zvládnou pak ty větší.
  
I Vertikulátor není vertikutátor! Název vertikulátor vznikl, pravděpodobně, zkomolením správného názvu.Jak často provádět vertikutaci?

Ročně se doporučují dvě vertikutace. Jarní termín konec března až polovina května, podzimní termín konec srpna až září.


Správné načasování pro kvalitní vertikutaci.

Pozor si dejte na extrémně suchou, ale i příliš vlhkou půdu. Vertikutaci trávníku proveďte, když je půda  lehce vlhká až suchá. Trávník před vertikutací posekáme na výšku 3-4cm. Maximální hloubka vertikutace je 3mm. Po vertikutaci je vhodné trávník přihnojit speciálními trávníkovými hnojivy. Holé plochy trávníku dosejeme a trávník dostatečně zavlažujeme. V následujících týdnech se můžeme těšit na hustší a zelenější trávník.

 
I Skvělé řešení pro tyto účely je použit Vertikutační mix 4v1 - kombinaci hnojiva a osiva .
 

Správná volba vertikutátoru vám ulehčí práci.

Pro menší plochy zahrady bohatě postačí elektrický vertikutátor – například velmi šikovný a snadno ovládatelný vertikutátor STIHL RLE 240 s pracovním záběrem 23 centimetrů a sběracím košem. Tento vertikutátor je vybaven hřídelí s pevnými noži i hřídeli s drátky.Pro větší plochy je pak ideální vertikutátor benzinový. Hledáte pohodlné řešení, hledáte vertikutátor, který v sobě spojuje 2 funkce? Pak by vás mohl zaujmout provzdušňovač trávníku Cub Cadet XC1 B40. Tento vertuktátor má hřídel osazenou kombinací pevných nožů a drátků! Toto řešení v sobě spojuje perfektní proříznutí trávníku a vynikající vyčesání plsti a mechu v jednom pracovním cyklu.Obtěžuje vás hluk benzinového vertikutátoru, nebaví vás se tahat s přívodním kabelem elektrického vertikutátoru? Máme pro vás řešení. Tichý a na údržbu nenáročný akumulátorový vertikutátor Husqvarna. Jeho akumulátor pak poslouží k napájení celé škály zahradní a lesní techniky Husqvarna (aku pily, vyžínače, křovinořezy, vyžínače, plotostřihy apod.)
Fotografie