Jak vybrat řetěz na motorovou pilu.
Vybrat a koupit správný řetěz k motorové pile se může zdát laikovi komplikované. Mnohdy se v něm neorientují ani mnozí prodejci v hobby marketech. Výrobců, typů a rozměrů je velké množství a jen údaj o délce lišty vám proto stačit nebude. Pomůžeme vám se při výběru řetězu jednoduše zorientovat.


Musím kupovat originální řetěz?

Samozřejmě, že ne. Na trhu existuje mnoho druhovýrobců řetězů, kteří se snaží nabídnout zajímavou cenu. Bohužel dost často i na úkor kvality. Neoriginální výrobce si je dopředu vědom, že musí nabídnout řetěz levnější, než je originální a velmi často musí proto volit levnější materiály nebo levnější způsob výroby pilového řetězu.


Vsaďte na jistotu, vsaďte na originální pilový řetěz!


Je to právě výrobce pily, který vyvine jak motorovou jednotku a k ní navrhne i optimální řetěz a lištu (řeznou sadu). Jedině tak máte zaručeno, že jsou všechny části motorové pily optimálně sladěny. Na trhu jsou jen firmy STIHL a HUSQVARNA, které si celou pilu (pohonnou jednotku, lištu a řetěz) vyrobí sami. Není tedy divu, že tyto dvě patří mezi nejúspěšnější výrobce motorových pil na světě.
  • řetězy STIHL - pilové řetězy vyrábí firma STIHL ve své švýcarské továrně ve městě Wil. Řetězy jsou vyráběny na speciálních strojích, které rovněž vyvíjí a vyrábí firma STIHL. Důkazem "přesné švýcarské práce" je, že řetězy STIHL velmi často kupují i zákazníci konkurenčních značek.
  • řetězy HUSQVARNA - pilové řetězy si HUSQVARNA vyrábí nově sama ve své švédské továrně. Zcela nová výrobní linka s těmi nejmodernějšími stroji byla otevřena v roce 2015. Husqvarnu k tomu vedla pravděpodobně nespokojenost s původní dodavatelskou firmou, která pro ně řetězy vyráběla - firmou Oregon.


Základní rozměry řetězů motorových pil.


Ať už je vaše motorová pila poháněna elektrickým nebo benzinovým motorem nebo se jedná o pilu akumulátorovou, pro výběr řetězu musíte znát tři základní údaje. Jen tyto tři a budete mít správný řetěz na vaši pilu:
  1. rozteč řetězu - rozteč musí být stejná na řetězce pily (zubaté kolečko), na liště (zubaté kolečko špičky lišty) a u řetězu
  2. šířka vodicího článku - šířka vodícího článku a šířka drážky v liště musí být stejná
  3. počet vodících článků -  určuje délku řetězu a musí odpovídat délce lišty


Jak zjistím rozměry pilového řetězu, aneb co je co?

Potřebujete si objednat nový pilový řetěz a nemáte po ruce rozměry řetězu, originální obal nebo návod k obsluze? Rozpoznání řetězu je jednoduché! Starý řetěz jednoduše změříte posuvným měřítkem a můžete řetěz bezpečně objednat.


Rozteč řetězu
neboli dělení je vzdálenost mezi kterýmikoliv třemi po sobě následujícími nýty dělena dvěma (vždy vyjádřeno v palcích). Rozteče jsou čtyři, nejčastěji 3/8" (9,53 mm) a .325" (8,26 mm) méně 1/4" (6,35 mm)  a nejméně .404" (10,26 mm)

Šířka
vodícího článku odpovídá šířce drážky lišty měřeno v jakékoli části vodící lišty nebo na vodícím článku řetězu (vyjádřeno v mm nebo palcích). Běžná šířka drážky vodící lišty a vodícího článku řetězu je  1,1 mm (.043"), 1,3 mm (.050''), 1,5 mm (.058'') a 1,6 mm (0,63'').

Počet vodících článků
lze snadno zjistit jednoduchým přepočítáním vodících článků celého řetězu.
 
Hranatý nebo kulatý řetěz?

Správně by otázka měla znít: Hranatý nebo kulatý řezný zub? Ano, rychlost motorové pily v řezu ovlivní i tvar řezného zubu řetězu.  


Hranatý řetěz
-  řetěz s hranatým řezným zubem. Značené také jako STIHL Rapid Super RS, HUSQVARNA Chisel. Ideální pro řezání čistého dřeva. Řezné zuby snižují riziko zpětného vrhu a zároveň zvyšují výkon řetězových pil - větší rychlost řezání. Ideální pro profesionální použití.Kulatý řetěz - řetěz s kulatým (půlkulatým řezným zubem). Řetězy jsou také značeny jako STIHL Rapid Micro RM, PM nebo HUSQVARNA Semi Chisel. Tyto pilové řetězy jsou ideální pro profesionální i soukromé uživatele řetězových pil. Vyznačují se snadnějším ostřením a údržbou. Oproti hranatým řetězům mají menší řeznou rychlost. Používají se nejčastěji k řezání suchého nebo mírně znečištěného dřeva.Řetěz, který se netupí!


Bohužel takový řetěz zatím nebyl vyroben. Firma STIHL ale vyvinula řetězy s tvrdokovem - STIHL Duro. Na řezných zubech je navařena vrstva tvrdokovu a tyto řetězy zůstávají až 10x déle ostré než běžné pilové řetězy. Tyto řetězy jsou pak zvláště vhodné pro řezání znečištěného dřeva.
Originální řetěz motorové pily od profíků bez měření.

Prodejem motorových pil a pilových řetězů se zabýváme dlouhá léta a s výběrem řetězu vám rádi poradíme. Neznáte rozměry řetězu? Nevíte typ vaší pily? Nevadí. Stačí přinést starý řetěz a my se o vše postaráme.

Skladem máme řetězy pro všechny benzinové, elektrické a akumulátorové motorové pily nejen značek STIHL a HUSQVARNA. K jejich koupi vám stačí znát jen rozměry řetězu nebo přinést na prodejnu váš starý řetěz.

 
 

Fotografie