Drtič nebo štěpkovač?

 

Něco málo teorie


Drtiče větví  jsou nejčastěji vybaveny vysokootáčkovými motory (benzínové, elektrické) s otáčkami okolo 2.800 za minutu. Rotující nůž (nebo nože) krájí větve na jemné kusy. Větve musí obsluha vtlačovat k nožům, některé drtiče větve vtahují sami. I přes vysoké otáčky nože je práce zdlouhavá, protože nože ukrajují větve "po milimetrech". Občasnou překážkou bývá i malý vstupní otvor do násypky - obsluha stroje musí být chráněna před odletujícím materiálem a před náhodným kontaktem s noži. Drcený materiál je proto většinou nutné před drcením upravit (zastřihnout), aby se vešel do násypky drtiče. Výsledný materiál je jemně rozdrcený a využitelný většinou ke kompostování. Příliš mnoho práce s drceným materiálem a mnoho času stráveného při drcení směřují využití těchto drtičů spíše na hobby využití. 


 
Štěpkovače větví jsou nejčastěji vybaveny pomaloběžným motorem s pracovním nástrojem podobným fréze na obrábění dřeva nebo kovů. Štěpkovače si drcené větve většinou vtahují sami. Výsledný materiál je nadělen na cca 2,5 cm kusy. Štěpkovače jsou pohodlné pro obsluhu (samonatahování, nižší vibrace). Jediným limitem většinou bývá výkon motoru vzhledem k průměru a tvrdosti zpracovávaného materiálu. Nevýhodou drtičů bývá je rychlost zpracování větví -nízká rychlost otáčení pracovního nástroje. 

Štěpkovače VARI RAPIDO s patentovanou drtící hlavou


Nový štěpkovač Vari RAPIDO PLUS přináší unikátní patentovanou drticí hlavu, která v sobě spojuje všechny výhody pomaloběžných štěpkovačů. Štěpku o velikosti 2 až 2,5 cm, samovtahování materiálu a pohodlnou širokou násypku.
Navíc přidává i výborný hodinový výkon a tím i efektivitu využití času díky vyšším otáčkám pracovní hlavy oproti konkurenčním výrobkům. Nůž rotuje otáčkami 540 za minutu, což umožňuje asi 10x rychlejší práci než u pomaloběžných štěpkovačů. Vari RAPIDO je vybaven robustní dvouchodou drticí spirálou uloženou v pevném, tlakově litém duralovém šasi. Zatímco si spirálový nůž sám vtahuje právě vložený materiál až do jeho úplného konce, obsluha si může připravovat další větve. Díky konstrukci a použité technologii zpracování materiálů vyniká RAPIDO také velmi nízkou úrovní hluku při práci.
Drtič Rapido Plus zvládne maximální průměr větví až 50 mm. Díky široké plastové násypce lze zpracovávat veškerý zahradní odpad. V nabídce Vari je RAPIDO jako přímopřipojitelný adaptér pro majitele pohonných jednotek TERRA–VARI nebo jako jednoúčelová motorová varianta RAPIDO PLUS, vybavená silným čtyřtaktním motorem Briggs &Stratton o výkonu 6 koní. 
 

zdroj Vari

Fotografie