Únor na zahradě




Když je dost sluníčka a bezmrazých dnů, vykvétají ozdobné keře – kalina vonná, jasmín nahokvětý, vilíny. Větvičky jív s „kočičkami“ a bříz s jehnědami v tomto období řežeme do vázy. Můžeme už narazit na rozkvétající sněženky, ladoňky, krokusy, talovíny či čemeřice.
 

Veškeré práce na zahradě děláme vždy v bezmrazém počasí a vyhneme se i větrným dnům.

Ze stálezelených rostlin a jehličnanů setřásáme sníh, aby je nepolámal. Ten zároveň přihrnujeme k rostlinám, abychom jim zajistili dost vláhy. Na holý promrzlý trávník, když to není nutné, raději ještě nevstupujeme. Mohli bychom polámat křehká stébla a vytvořit nepěkná holá místa. V případě, že na něm leží sníh, přidáme prosetý kompost nebo jej přihnojíme. S vodou z tajícího sněhu živiny snadno proniknou do půdy. 
Ty rostliny, které jsme schovali pod chvojí, při hezkém počasí odkryjeme, aby se mohly nadechnout. Trvalkám odstraníme nadzemní suché části a přihnojíme je. Rovněž se můžeme pustit do založení trávníku nového. Vybranou plochu zatím jen zryjeme a odstraníme kameny, kořeny i zbytky plevele.


Provádíme řez stromů a keřů.

Prostě stříháme, prořezáváme a omlazujeme. Bobuloviny zbavíme výhonů starších čtyř let. Jabloně a hrušně, stejně jako okrasné dřeviny jako jsou habry, buky, duby, javory nyní potřebují proklestit, zbavit uschlých letorostů a zkrátit dlouhé výhony. Také keře v živém plotu nyní prořežeme. Necháme na pokoji jen ty, které časně z jara pokvetou – zlatici, šeříky, vistárie, které seřízneme až po odkvětu. Upravíme řezem korunky na podzim vysazených stromků.
 
V kůře na kmenech a silných větvích přečkává zimu nejvíc larev a kukel škůdců, kteří na jaře dokáží nadělat pořádnou paseku. Proto provedeme předjarní postřik. Ošetříme je, ještě než se začnou rozvíjet listové a květní pupeny.
 
profesionální nůžky STIHL
 


Nic nevydrží věčně.

Vyměníme uhnilé kůly u stromků. Zvlášť je tato výměna nutná u stromkových rybízů a angreštů, které mají větší koruny. A proč k tomu nevyužít šikovného pomocníka? Aku minipila STIHL GTA 26  je na tyto práce jako stvořená! Své využití najde i při prořezávkách stromů





Připravíme jámy pro nové výsadby. 
 
Zryjeme záhony a pak už není radno otálet s vápněním půdy, které vyrovnává pH hladinu. K tomu můžeme použít mletý vápenec nebo dusíkaté vápno, hašenému vápnu bychom se měli ale raději vyhnout. Tento proces opakujeme po 3 až 4 letech.

V teplejších oblastech koncem měsíce můžeme na záhony vysévat mrkev, petržel, pažitku, cibuli, ředkvičky či špenát. Přikryjeme je netkanou textilií, aby nám je mráz nezničil. Konec února je ideálním časem na výsadbu česneku. Stroužky zasadíme na slunné místo špičatou stranou vzhůru tak, aby mezi sebou měly minimálně 15 cm místa.


Nezapomeňme na kompost.
 
Kompost provzdušníme, případně mu pořídíme nový kompostér. Obrátíme jeho vrstvy – ve spodní části by měla být hrubá vrstva, pak uzrálý kompost a nakonec vrstvička hrubšího materiálu. Když počasí dovolí, shrabeme a zkompostujeme poslední zbytky zahradního listí.
 

Hlavní přípravy zatím v teple.

Hlavní přípravy se ale zatím odehrávají na okenních parapetech, ve vytápěném skleníku či zimní zahradě. Nastal čas na výsev semínek pro předpěstování sazeniček. Časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, rané košťálové zeleniny, letního póru, lilku, paprik, rajčat, bazalky a majoránky.


Myslete i na vaše zahradní pomocníky!

Únor je vhodným měsícem pro opravy a údržbu zahradního nářadí a techniky. Připravte svou sekačku, křovinořez nebo třeba rotavátor již nyní a na jaře se můžete věnovat jen zahradě. Vhodný čas je i na koupi nové techniky. V obchodě budete mít klid na výběr a získáte jistotu včasného dodání.
 

Fotografie