Otestovali jsme vertikutátor Cub Cadet XC1 B40

Trocha teorie před začátkem testu vertikutátoru Cub Cadet XC1 B40.

Vertikutátor s funkcí 2v1 má záběr 40cm a je poháněn 4-taktním motorem o výkonu 2,3kW. Pracovní válec je osazen dvojitými noži a zároveň dvojitými pružnými drátky - funkce 2v1. Díky tomuto chytrému řešení odpadá pracná výměna pracovní hřídele s noži za hřídel s drátky a naopak. Jedná se o velice komfortní řešení, který šetří i váš čas. Stroj zvládne dvě funkce (vertikutaci a vyčesání mechu) při jednom cyklu. Pokud chcete trávník pouze lehce provzdušnit, použijete vyšší nastavení, kdy pracují drátky a nože se povrchu pouze jemně dotýkají. Pokud váš trávník vyžaduje hlubší vertikutaci, poloha se sníží a drátky i nože zabírají povrch mnohem agresivněji.

Proč vlastně provzdušňovat trávník, proč provádět na jaře vertikutaci?

Zvláště po zimě nemusí váš trávník vypadat nejlépe. Krásný zelený koberec z minulého roku je nenávratně pryč. A právě toto je ten pravý čas pro vertikutaci a provzdušnění. Mech, zbytky listí, cizopasné houby a rozkládající se rostliny vytváří jakýsi krunýř, který půdě odebírá živiny, světlo, vodu i vzduch. Trávník nemůže dýchat a růst trávy je drasticky omezen. Správný způsob provzdušnění tyto nežádoucí zbytky odstraní a ke kořínkům se znovu dostane světlo, vzduch i voda. Již po několika týdnech je tráva kvalitnější a silnější než kdykoliv předtím, zvláště pokud ji i přihnojíte a pravidelně sekáte.

Chcete vědět více o vertikutaci? Přečtě si náš starší článek: Ozdravná kůra pro Váš trávníkDost teorie o vertikutaci, jdeme testovat...

Vertikutátor CubCadet XC1 B40 po vybalení z krabice potřebuje jen chvilku vašeho času před prvním spuštěním. Stačí přišroubovat řídítka, naplnit motor olejem ( v tomto případě olej 10W30), naplnit nádrž palivem a jde se pracovat.

My jsme si k vertikutátoru dokoupili i sběrný koš, který není součástí balení. Pokud se rozhodnete vyčesaný mech a travní plsť sbírat například sekačkou nebo zahradním traktorem, koš nebudete potřebovat. Nám seká trávník robotická sekačka Husqvarna Automower a ta koš nemá. Proto jsme využili raději originální sběrný koš Cub Cadet.

Před prvním použitím stroj ještě pro jistotu zkontrolují a seřídí naši servisáci. Teď máme jistotu, že je vše v pořádku, jdeme pracovat.


Zatáhnout za šňůru a jde se pracovat.

Stroj je osazen 4-taktním motorem OHV. Při startování tak stačí jen málo síly pro uvedení vertikutátoru do provozu. Chod motoru je kultivovaný a klidný. Na řídítka se nepřenáší takřka žádné vibrace od motoru. Stroj byl i příjemně tichý, pravděpodobně i díky účinnému výfuku. Žlutou bezpečnostní páku na řídítkách držíte po celou dobu práce. Uvolněním této páky vypnete motor.

Hloubku vertikutátoru jsme nastavili otočným ovladačem v přední části na cca 3-5 mm ještě před startem.

Páku zdvihu (černá páka umístněná na řídítkách) uvolníte pohybem dopředu a vertikutátor klesne na přednastavenou polohu. Vertikutujeme, provzušňujeme! Díky rotujícím nožům má stroj tendenci pomalu popojíždět dopředu. Pojezd proto u tohoto stroje není třeba. 

Po zhruba 40 m2 je koš plný. Náš trávník se celý rok mulčuje, proto větší množství vyčesané hmoty. Koš vyprázdníme a celou proceduru znovu opakujeme.


Výsledek?

Na 900 m2 trávníku jsme vyčesali 22 košů! Stroj skvěle plnil koš i díky drátkům, které pomáhají trávník lépe vyčesat. V našem případě byl výsledek vertikutace více jak uspokojivý. V opačném případě by bylo možné provést vertikutaci i kolmo na předchozí. 

Po vertikutaci dodejte trávníku živiny.

My jsme použili osvědčený vertikutační mix 4v1 Wolf Garten.  Ten dodá Vašemu trávníku po vertikutaci vše potřebné.
  • TURBO OSIVO na dosev: rychle klíčící, vysoce odolná travní směs. Zbaví Váš trávník nevzhledných jizev a prázdných míst.
  • PODPORA KLÍČIVOSTI: přírodní mikroorganismy vybudují štít okolo kořínků rostlin.
  • ORGANICKÉ MINERÁLNÍ HNOJIVO: pro okamžitý a dlouhotrvající efekt hnojení.
  • PŘÍRODNÍ PŮDNÍ KONDICIONÉR: zlepšuje akumulaci vody, podporuje provzdušnění a prospívá kořínkům.


Proč test vertikutátoru Cub Cadet XC1 B40?
  • rádi víme co prodáváme - po testu jej doporučujeme i pro náročné zákazníky!
  • je systém 2v1 opravdu účinný? - jednoznačně ANO
  • zařadíme stroj do půjčovny? - ANO
Fotografie