Březen na zahradě.

POSTAREJME SE O KVĚTINY.

Dostřiháme odumřelé zbytky trvalek. Při pozdějším střihu už bychom mohli nově rašící květiny poškodit. Zároveň můžeme dělit trsy a vysazovat rostliny nové.
To se týká i travin, které měly být po celou zimu svázané. 
Dokončíme řez růží a vysadíme růže nové, aby stihly ještě letos vykvést. U cibulovin odstraníme odkvetlé květy a listy necháme zatáhnout. Neodstřiháváme je! Cibule prostřednictvím listů nabírají sílu pro kvetení v příštím roce. 
 
 
 
CO S TRÁVNÍKEM?
 
Po zimě si trávník žádá provzdušnění. Vyčešeme z něj odumřelá stébla trávy a mech. To můžeme udělat pomocí vertikutačních hrábí. Pomáhá i jednoduché zapichování vidlí a mírné zakývání. Vertikutaci je možné provádět na menší ploše ručním vertikutátorem, pro větší plochu použijte raději vertikutátor motorový.
 
Pokud koncem března dosáhne tráva výšky přes 8 cm čeká nás první sečení trávníku. Je ideální dodržovat výšku sečení 4 - 5 cm, ve stínu pak 6 cm.




JARNÍ VÝSEV KVĚTIN A ZELENINY.

 
V březnu se vysévá většina záhonových květin i zeleniny. Některé jarní chlad ke svému zdárnému růstu přímo uvítají. Jsou to například ostrožky, krásenky, vlčí máky nebo černuchy. Ze zeleniny pak ředkvičky, špenát, salát, petržel nebo mrkev.
Doma nebo ve skleníku nadále předpěstováváme sadbu rajčat, celeru, melounů, paprik, brokolice, kedluben nebo květáku. 


PRÁCI VÁM ULEHČÍ ROTAVÁTOR.

Při využití rotačního kypřiče STIHL postupuje obdělávání půdy znatelně rychleji a ještě efektivněji. Tento silný stroj šetří námahu při práci a je snadno ovladatelný. Díky stabilní konstrukci, kvalitě použitých konstrukčních materiálů a sladění pracovních nástrojů s motorovou částí stroje, postupuje práce s ním rychle kupředu. Speciální nože snadno a účinně zpracují i tvrdou zhutnělou půdu. 


 
PEČUJEME O JAHODNÍKY.
 
Jahodníky po zimě vyčistíme a přihnojíme. Staré zaschlé listy odstraníme a rostliny příliš vytažené ze země zamáčkneme zpět. 

 
STROMY A KEŘE.
 
Ošetříme pukliny a okousané větve a kmeny stromů. Rány zatřeme štěpařským voskem. V první půli měsíce prořežeme keře rybízu a angreštu, v druhé polovině měsíce pak bujně rostoucí jabloně a hrušně. Švestky, slívy, meruňky a broskvoně je vhodné ošetřit až později, v době rašení. Dvouleté výhony maliníku a ostružiníku, které již odplodily, odstřihneme. U jednoletých zastřihneme poškozené či namrzlé konce. Vysazujeme ovocné stromy, zvláště prostokořenným sazenicím prospěje časný termín. Poté provedeme výchovný řez. Koncem měsíce se vysazují také okrasné opadavé listnáče i sazenice révy vinné. 
 
Živé ploty z opadavých druhů dřevin, které ještě nedosáhly požadované výšky, zkrátíme, aby zhoustly. Pozor, brzo v nich budou hnízdit ptáci!


JE ČAS NA ÚDRŽBU ZAHRADNÍ TECHNIKY
 
 Pokud jste na svou techniku na podzim zapomněli, je ten správný čas na předsezónní údržbu vaší sekačky, travního traktoru nebo například křovinořezu. 


JAK NA JARNÍ ÚDRŽBU SEKAČKY?

Olej a filtry.
Zahřejete motor a vyměňte olej popř. olejový filtr. Stav oleje ověříte olejovou měrkou. Zkontrolujte vzduchový filtr. Znečištěný filtr vyčistěte nebo vyměňte.
 
Zkontrolujte zapalovací svíčku.
Zkontrolujte a případně vyměňte zapalovací svíčku. Kontrola a následná výměna zapalovací svíčky trvá jen několik minut. Svíčka přitom zajišťuje snadné spuštění a plynulý chod motoru sekačky. Začněte odpojením kabelu zapalovací svíčky a poté vyčistěte oblast kolem ní.
 
Sekačka s elektrickým startérem.
Před prvním jarním startem řádně nabijte baterii sekačky nebo travního traktoru. Svorky baterie (pokud to technika baterie umožňuje) vyčistěte a naneste na ně vrstvu ochranného prostředku.
 
Myslete i na zbytek sekačky.
Sekačku řádně vyčistěte. Zbavte šasí sekačky a žebra motoru všech nečistot, usazenin a zbytků trávy.

Nůž sekačky je vhodné nabrousit a vyvážit.
Jak správně nabrousit nůž sekačky se dozvíte v našem článku.

 

Fotografie