Podzim je za dveřmi - připravte se na boj se spadaným listím.

Padající listí není jen k vzteku

Podzim je za dveřmi a listí stromů začíná měnit svou barvu a pomalu a jistě opadává. Pro mnohé krásná podívaná, pro mnohé noční můra co se spadaným listím. Mám listí hrabat, sfoukat nebo vysát? Co pak s hromadou listí? Budu ji muset odvést do sběrného dvoru nebo jej raději dám do kompostu, jak jinak využiju spadané listí?



Musím listí vůbec likvidovat?

Ano i ne. Vašemu šlechtěnému trávníku listí nesvědčí! Když zůstane trávník přes zimu pokrytý listím, snadno ho poškodí plíseň. Z trávníků proto na podzim odstraníme všechno listí. Přesně naopak je to s listím u trvalek, keřů a živých plotů. Těm naopak svědčí, když k nim listí přihrnete ve vyšší vrstvě. To zde poslouží jako ochrana před mrazem a později (postupně) jako hnojivo. Například u růží se doporučuje výška listí až 30 cm! Listí pak jen zajistíme proti odfouknutí. 



Nejjednodušší je listí shrabat hráběmi.


Nejednodušší a léty osvědčená technika likvidace listí - hrabání listí hráběmi. Pro mnohé otrava, pro někoho příjemný relax. Práci si můžete ulehčit novými hráběmi s dobře padnoucí násadou do ruky. Při výběru zvažte i možnost využití násady pro jiné nástroje (motyčka, smeták, hrablo na sníh apod.). Například firma GARDENA je známá výrobou Combi nářadí. Je to jednoduché! Jedna násada od Gardeny vám umožní snadno připevnit hrábě na listí, hrablo na sníh nebo například koště či smeták.
Hráběmi je to dřina, ale myslete na to, že získáte skvělý materiál nejen pro kompost, ale prospějete i trávníku, který se skvěle provzdušní a zamezí se vzniku plísní.




Nechci hrabat listí!

Ano, hrabání listí je opravdová dřina. Své o tom jistě vědí majitelé velkých zahrad, sadů nebo parků. Není nic jednodušší, než si práci ulehčit s tím správným pomocníkem - fukarem (foukačem) nebo vysavačem listí. Se sběrem listí vám může pomoc i vaše travní sekačka nebo zahradní traktor s košem. Stroje vyrobené s efektem na dobrý sběr trávy hravě posbírají i listí.


Jak vybrat ten nejlepší fukar nebo vysavač listí?


Mezi základní otázky při výběru fukaru nebo vysavače listí by měl být typ pohonu a způsob využití. Budu potřebovat stroj akumulátorový, s elektromotorem na 230V nebo s benzinovým motorem. Tou, již jednodušší, je způsob využití. Jestli budu chtít listí jen odfoukat (sfouknout na hromadu), budu potřebovat fukar. Jestliže budu chtít listí i sbírat, budu potřebovat kombinovaný stroj pro sběr a foukání listí - vysavač listí.


Akumulátorové fukary / vysavače listí

Akumulátorové (bateriové) fukary pohání stejnosměrný elektrický motor napájený akumulátorem. A baterie u těchto strojů bude nejdůležitější. Baterie s malou kapacitou rovná se krátká doba použití na jedno nabití a naopak. V dnešní nabídce naleznete stroje s Li-ion akumulátory, které netrpí paměťovým efektem a samovybíjením. Hlavním nepřítelem bude tedy doba nutná pro nabití akumulátoru. Předností aku strojů je nízký hluk a flexibilní použití nezávislé na délce prodlužovacího kabelu. Smysl mají i pro toho, kdo má více aku techniky. Jeden akumulátor je tak zdrojem energie například pro sekačku, řetězovou pilu nebo vyžínač či křovinořez. 
akumulátorvý fukar STIHL BGA 56 je dodáván v setu včetně baterie a nabíječky

 

Elektrické fukary / vysavače listí

Tyto stroje pohání elektromotor na 230V. K jejich provozu potřebujete prodlužovací kabel, který vás může při foukání listí omezovat. Příkon stroje udávaný ve Wattech (například 2400W) neznamená jejich foukací nebo vysávací výkon. Neplatí tu tedy "čím více, tím líp"!. Záleží hlavně na konstrukci fukaru a tvaru lopatek ventilátoru, ale také na průměru a tvaru foukacích a vysávacích trubek. Ani rychlost vyfukovaného vzduchu není vše. Nejdůležitější je foukací síla udávaná v Newtonech (dnes ji udává snad jen STIHL) a objemový průtok vzduchu (m3/hodinu).
kombinovaný vysavač a fukar listí STIHL SHE 71 oceníte díky nízké hmotnosti




Benzinové fukary / vysavače listí


Tyto fukary a vysavače listí pohání benzínový motor. Ten může být buď dvoutaktní nebo čtyřtaktní. Čtyřtaktní motor je využíván díky velkému kroutícímu momentu a má i tišší kultivovanější chod. Platí zde stejné zásady jako u elektrických strojů. Neorientujte se tedy jen podle výkonu motoru, ale hlavně podle foukací síly a objemového průtoku vzduchu. Benzinové fukary se objevují i jako stroje nesené na zádech (zádové fukary). Ty jsou většinou vyráběné s efektem na co nejvyšší foukací sílu a oblíbené na velkých pozemcích.
benzinový fukar STIHL SH86 snadno přestavíte na vysavač listí




Založte si listový kompost

Kompostování vám dá kvalitní zahradní materiál pro zlepšení kvality půdy vašich záhonů. Nejkvalitnější listový kompost získáte z listí buku ale pro založení listového kompostu lze použít prakticky jakékoliv spadané listí až na výjimky, jako je například břečťan. Do kompostu nepatří listí stromů napadených chorobami či škůdci nebo po nedávném chemickém postřiku stromů. Listí z jírovců, ořechů a dubů obsahuje značné množství tříslovin a rozkládá se tak velmi pomalu. Tlení lze urychlit nadrcením listí i s větvičkami v drtiči zahradního odpadu. I z vysavače listí bude již nadrceno na jemné kousky.
Vrstvěte střídavě suchou a vlhkou složku.Tedy suché listí a na něj buď vlhkou zahradní zeminu, posekanou trávu, plevel bez semen, zelené listí nebo třeba rozdrcené ořezané větve.
 

 

Kam s listím, když nemám kompost?

Ve většině měst a obcí je zakázáno listí na zahradách pálit. Listí nelze ukládat ani do směsného komunálního odpadu. Pokuta vám může hrozit i za odvoz listí do lesa či na jiná nevhodná místa. Listí lze legálně uložit do speciálních svozových nádob (popelnic) určených na bio odpad nebo jej odvézt na místo k tomu určené obcí - například do sběrných dvorů nebo do kompostárny.








Fotografie